PerOrCouinEu
Francja
Dania
WielkaBrytania
Estonia
PowrotDoStronyGlownej

Galeria

 

wspolpraca 01
wspolpraca 02

logotL 03

360 logoS1
KBLlogo2
waw
LogoPSL
Nadleśnictwo Lipka zaprasza.
poniedziałek, 20, marzec 2023

Nadleśnictwo Lipka zaktualizowało projekty  ...

 

 

Strażacy dobrze zorientowani.
środa, 07, wrzesień 2022

Zielony Punkt Kontrolny BOJANO  ...

 

 

Stowarzyszenie Klub Orientacji Sportowej BnO Szczecin.
niedziela, 24, październik 2021

Zapraszamy mieszkańców gminy Świeszyno  ...

 

 

737671

Podczas rewitalizacji projektu ZPK w Nadleśnictwie Solec Kujawski, po upływie 5 lat od jego stworzenia, dokonano również wymiany kasowników. Zastosowano przy tym innowacyjne rozwiązanie w konstrukcji samego kasownika. Warto skorzystać z doświadczeń o których pisze Waldemar Fijor:

Co do tych szczypiec i ich dodatkowego zabezpieczenia to moje zdanie jest następujące:

Zastosowaliśmy inny rodzaj  szczypiec niż te stosowane poprzednio. Są to szczypce, których konstrukcja jest bardziej odpornana nieumyślne uszkodzenia mechaniczne. Moim zdaniem to pozwoli na ich użytkowanie  przez 4-5 lat bez takich istotnych ubytkówjakie były stwierdzone przy tej ostatniej rewitalizacji. Szczypce, które nie zostały  uszkodzone  i tak dosłownie rozsypywały się podczas ich wymiany z uwagi na degradację tworzywa z którego były wykonane.

Dlatego uważam, że to obecne wzmocnienie  jest wystarczające natomiast  po kolejnych  4-5 latach czyli do kolejnej aktualizacji certyfikatu i tak wszystkie szczypce  najlepiej wymienić na nowe (nawet  profilaktycznie).

Przesyłam zdjęcie starych szczypiec i poniżej typowe uszkodzenia eksploatacyjne pokazujące ich najsłabszy punkt. Pociągnięcie (już sperforowaną ale nie do końca "wysprzęgloną" kartą startową) powodowało wyłamanie górnego ramienia w którym znajdują się zęby perforujące za które zaczepiała się karta startowa.

Stare

Nowe rozwiązanie polega na umieszczeniu zębów w dolnej części szczypiec, tej która jest przykręcana do słupka. Odbiegający zawodnik przy "niewysprzęglonej" karcie co najwyżej wyrwie ją z zębów części dolnej nie pociągając za część górną (bo tam już  nie ma za co się zaczepić - tam nie ma zębów). Wykonane wielokrotne próby na kartach startowych polegające na bezpardonowym wyrywaniu ich z tych szczypiec pokazują 100% skuteczność tego rozwiązania.

Nowe

Górne ramię w nowych szczypcach jest też  grubsze niż w starych co daje dodatkowo większą wytrzymałość (ale nie to akurat było najważniejsze).

Fot. Waldemar Fijor.

Nic tylko brać.

Dziękujemy Panie Waldemarze,  

Włodzimierz Protasiewicz